اولین پیش نشست از همایش ملی ایران و همسایگان با موضوع «سیاست همسایگی» برگزار شد
1400-09-03
اولین پیش نشست از همایش ملی  ایران و همسایگان با موضوع «سیاست همسایگی»  برگزار شد

 پیش نشست ملی همایش ایران و همسایگان با موضوع «سیاست همسایگی» با حضور دکتر  صفوی، دکتر محمدحسن شیخ الاسلامی، مسئولان مرکز مطالعات وزارت امور خارجه و مرکز آینده پژوهی جهان اسلام برگزار شد.

دکتر سید یحیی صفوی در نشست علمی سیاست همسایگی با تأکید بر ضرورت افزایش توان هماهنگی برای کسب تبادل و تحلیل اطلاعات راهبردی با شرکای منطقه ای جمهوری اسلامی ایران گفت:

ما با برخورداری از اطلاعات راهبردی می توانیم تصویری صحیح از راهبرد دشمنان نسبت منطقه و خودمان داشته باشیم و استراتژی ملی خودمان را با در نظر گرفتن مؤلفه های قدرت ملی و مصالح ملی و اقتضائات منطقه ای تنظیم کنیم.

دکتر صفوی افزود: این راهبرد شامل سیاست خارجی، اقتصادی، فناوری های نوین، فرهنگی، رسانه ای و گردشگری و سایر ابعاد است.

رئیس مرکز آینده پژوهی جهان اسلام تاکید کرد:

بر اساس یک فهم مشترک اطلاعاتی می توانیم با کشورها طرح همه جانبه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در قالب بازی برد-برد طراحی کنیم البته ممکن است کشورها در این مسیر در برخی از حوزه ها با هم تضاد منافع هم داشته باشند و این طبیعی است.

این استاد جغرافیای سیاسی با بیان اینکه انعقاد پیمان عدم تعرض بین جمهوری اسلامی ایران و ١٥ کشور همسایه می تواند موجب افزایش اعتماد منطقه ای و جلوگیری از تولید معمای امنیت شود تصریح کرد:

 جمهوری اسلامی ایران با پیگیری هوشمندانه سیاست امنیت جمعی و سیاست همسایگی می تواند با هر کدام از کشورهای همسایه راهبرد همه جانبه تعریف کند و روابط سیاسی، اقتصادی، علم و فناوری، گردشگری، زیست محیطی و فرهنگی را با این کشورها گسترش دهد.

دکتر صفوی با بیان ملاحظات ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی در گسترش روابط همه جانبه ایران و همسایگان در افق سند ملی آمایش سرزمین 1424 شمسی گفت:

ویژگی‌ها و مشخصات ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی ایران در سطوح مختلف ملی، منطقه‌ای‌ و جهانی، بر تمام مناسبات و فرایندهای درونی و خارجی بازیگران تأثیر می‌گذارد.

وی افزود:

وضعیت ژئوپلیتیکی و الزامات ژئواستراتژیک کشورها، وجوه مختلف اقتصاد ملی، در بخش‌های مختلف تولید و مصرف تا حوزه‌های مالی و پولی را متأثر می‌سازد و بدون توجه به ملاحظات ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی، امکان سیاست‌گذاری اقتصادی و پیاده‌سازی راهبردهای پیشرفت و توسعه ملی، ممکن نیست.

دکتر سید یحیی صفوی با برشماری پیشنهاداتی برای توسعه روابط با همسایگان خاطرنشان ساخت:

  تغییر رویکرد ملی به سیاست دریاگرایی، وابسته کردن ارتباطات بین‌المللی کشورهای همسایه به فضای جغرافیایی کشور، تلاش در راستای افزایش تعاملات گسترده با سازمان همکاری های شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در قالب کریدور شمال-جنوب و شرق به غرب و مشارکت با همسایگان برای بهره برداری از ظرفیت‌های مشترک، بازسازماندهی مناطق آزاد، مناطق ویژه اقتصادی و مناطق مرزی در مشارکت همسایگان، از جمله اقداماتی است که می تواند با تقویت فرصت های اقتصاد ملی، گسترش روابط ایران و همسایگان را محقق کند.

نشست سیاست همسایگی، پیش نشست همایش ملی ایران و همسایگان است

در ادامه این نشست دکتر محمدحسن شیخ الاسلامی معاون وزیر امور خارجه و رییس مرکز مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه گفت:

نشست تدوین سیاست همسایگی، پیش نشست همایش ملی ایران و همسایگان است که در بهمن ماه سال ١٤٠٠  برگزار خواهد شد.

وی با تشریح مفاهیم نظری سیاست همسایگی و سطح تحلیل، به نسل های مطالعات منطقه ای بر مبنای جغرافیا، اقتصاد، اجتماع، فرهنگ و هویت اشاره کرد و با  طرح سؤال و تحلیل اینکه آیا همسایگی و جغرافیا لزوماً مبحث در هم تنیدگی را در برمی‌گیرد و مرزها در این بین چه نقشی ایفا می نمایند، اظهار کرد:

باید توجه داشت که در همسایه بودگی عناصر بالفعل و بالقوه به صورت توامان و روش های استقرایی و قیاسی حائز اهمیت است.

در ادامه این نشست تخصصی، دکتر مجید قافله باشی رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی، دکتر سید رسول موسوی مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه و سایر اساتید و مسئولان حاضر در جلسه نقطه نظرات خود را پیرامون سیاست ایران در کشورهای همسایه، اقتصاد سیاسی، نقش اشتراکات فرهنگی و تمدنی در سیاست همسایگی بیان کردند.

در پایان این نشست دکتر سید حمزه صفوی مدیرعامل مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام با بر شماری محورهای همایش ملی ایران و همسایگان گفت:

سیاست همسایگی، ایران و ترتیبات امنیتی منطقه­ای، ایران و همگرایی اقتصادی منطقه­ای ، ایران و همکاری­های زیست محیطی منطقه­ای، تعاملات علمی، فرهنگی و تمدنی ایران و همسایگان، کدهای ژئوپلتیک ایران و همسایگان، رقابت­های ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک ایران و همسایگان، ایران و محور مقاومت، ایران، همسایگان و کریدورهای منطقه­ای و بین المللی، ایران و سازمان همکاری های شانگهای محورهای اصلی این همایش هستند.

وی افزود: اساتید و کارشناسان می توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی همایش به آدرس Ian.iiwfs.com مقالات خودشان را ارسال کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان ساخت: این همایش با دبیری علمی دکتر سیدجلال دهقانی فیروزآبادی و با مشارکت وزارت امور خارجه و مرکز آینده پژوهی جهان اسلام و با همکاری دانشگاههای علامه طباطبایی، تهران، شهید بهشتی، تربیت مدرس و سایر دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در بهمن ماه سال 1400 برگزار خواهد شد/انتهای پیام