همایش ملی ایران و همسایگان برگزار شد

نخستین همایش ملی ایران و همسایگان با همکاری مشترک مرکز آینده پژوهشی جهان اسلام و مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه به صورت حضوری در روز دوشنبه مورخ ۴ بهمن ۱۴۰۰ برگزار گردید.

در این همایش آقایان دکتر سید یحیی رحیم صفوی رییس محترم موسسه آینده پژوهی جهان اسلام، دکتر وحیدی وزیر محترم کشور، دکتر خاندوزی وزیر محترم اقتصاد و دارایی، دکتر محمد حسن شیخ الاسلامی معاون محترم وزیر امورخارجه و رییس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی و دکتر جلال دهقانی فیروز آبادی به عنوان دبیر علمی همایش حضور بهم رساندند و به ایفای سخنرانی پرداختند. همایش مزبور در دو بخش صبح و بعدازظهر در قالب سخنرانی و نشست های تخصصی برگزار گردید.

19 بهمن 1400

وضعیت مقالات همایش

مقالات همایش به دو صورت ارایه شفاهی و پوستر پذیرش شده اند. برای آگاهی از نحوه حضور در همایش، این اطلاعیه را مطالعه نمایید.

29 دی 1400

نحوه حضور در همایش

بنا بر اعلام قبلی، همایش ملی ایران و همسایگان، 4 بهمن 1400 در محل دفتر سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه برگزار خواهد شد

29 دی 1400

برگزاری نهمین پیش نشست همایش ملی ایران و همسایگان در دانشگاه جامع امام حسین (ع)

نهمین پیش ‏نشست همایش ملی ایران و همسایگان با عنوان «تربیت و آموزش رهبران و مدیران تمدنی در ایران و همسایگان» در دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام برگزار شد. این پیش نشست با محوریت تربیت رهبران و مدیران تمدنی با دبیری دکتر سید محسن خادمی، عضو هئیت علمی دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام و حضور اعضای محترم نشست آقایان دکتر علیرضا خانعلیزاده، دکتر سید مهدی طباطبایی، دکتر شریف احمدیان روز چهارشنه 15 دی ماه 1400برگزار شد. این نشست بر فعال شدن و نقش آفرینی وزارت خارجه ج.ا.ا در این عرصه تأکید داشت.

25 دی 1400

برگزاری پیش نشست یازدهم همایش ملی ایران و همسایگان

این نشست با موضوع بررسی شکاف و روند دیپلماسی علمی و فرهنگی در کشورهای غرب آسیا، با حضور دکتر زارعان، دکتر پرتو، دکتر احمدی، دکتر مهربان و مهمان حاضر در نشست در تاریخ 22/10/ 1400 در دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام برگزار شد.

25 دی 1400

برگزاری هشتمین پیش نشست از همایش ملی ایران و همسایگان

نهمین پیش نشست از همایش ملی ایران و همسایگان سه شنبه 14 دی ماه به همت مرکز آینده پژوهی جهان اسلام و پژوهشکده مقاومت پژوهشگاه شهید سلیمانی در محل پژوهشگاه واقع در دانشگاه دفاع ملی برگزار شد.

15 دی 1400

زمان و مکان برگزاری همایش نهایی شد

در جلسه ای که مورخ 7/10/1400 در محل مرکز آینده پژوهی جهان اسلام با حضور نمایندگان این مرکز و وزارت امور خارجه، روز 4 بهمن ماه به عنوان زمان نهایی همایش، و دفتر مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه به عنوان مکان برگزاری همایش نهایی شد.

12 دی 1400

برگزاری چهارمین پیش‌نشست همایش بین‌المللی ایران و همسایگان

این نشست که به دبیری دکتر سیروس احمدی نوحدانی، استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، دکتر هادی ویسی، دانشیار جغرافیای سیاسی دانشگاه پیام نور با موضوع «جایگاه ایران در مناسبات ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک مناطق پیرامونی خود» و دکتر محسن جان‌پرور، استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد با موضوع «نقش مدیریت مناطق مرزی در رقابت‌های ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیک مناطق پیرامونی ایران» به بیان نظرات تخصصی پرداختند.

01 دی 1400

سومین پیش‌نشست همایش بین‌المللی ایران و همسایگان

سومین پیش‌نشست همایش بین‌المللی ایران و همسایگان از سوی مرکز آینده‌پژوهی جهان اسلام، انجمن ژئوپلیتیک ایران، شعبۀ انجمن ژئوپلیتیک در خراسان رضوی، مرکز پژوهش‌های آسیای مرکزی و هستۀ پژوهشی سیاست خارجی چندهمسایگی دانشگاه فردوسی مشهد شنبه 2۰ آذر ۱۴۰۰ از ساعت 20 تا 21:45 به صورت مجازی برگزار شد. در این نشست که به دبیری دکتر سید هادی زرقانی، دانشیار جغرافیای سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، دکتر جواد عباسی، دانشیار تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد با موضوع «ایران و همسایگان در چشم‌انداز تاریخی» و دکتر محسن خلیلی، استاد علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد با موضوع «بافتار ژنومیک همسایگان خراسان» به بیان نظرات تخصصی پرداختند.

22 آذر 1400

تمدید مهلت ارسال اصل مقالات

نظر به درخواست پژوهشگران محترم، و تایید کمیته علمی همایش، مهلت ارسال مقالات اولین همایش ملی ایران و همسایگان تا 15 دی ماه 1400 تمدید شد.

17 آذر 1400

برگزاری دومین نشست از همایش ایران و همسایگان با عنوان «ایران و ترتیبات امنیتی منطقه»

نشست تخصصی «ایران و ترتیبات امنیتی منطقه» از سوی گروه محیط پیرامونی و بین الملل دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی با همکاری مرکز آینده پژوهی اسلام به عنوان پیش نشست اولین همایش ملی «ایران و همسایگان» با حضور اساتید، دانشجویان، خبرگان مراکز مطالعاتی و کاربران این حوزه در قالب دو پنل در این دانشگاه در تاریخ 14 آذرماه 1400 برگزار گردید که سخنران ویژه این همایش ریاست محترم دانشگاه سردار احمدی مقدم با عناوین ذیل برگزار گردید.

16 آذر 1400

همایش«اقتصاد سیاسیِ روابط ایران و همسایگان»

همایش«اقتصاد سیاسیِ روابط ایران و همسایگان»، به عنوان پنل تخصصی اقتصاد سیاسی در ذیل اولین همایش ملی ایران و همسایگان برگزار می شود.

03 آذر 1400

اولین پیش نشست از همایش ملی ایران و همسایگان با موضوع «سیاست همسایگی» برگزار شد

اولین پیش نشست از همایش ملی ایران و همسایگان با موضوع «سیاست همسایگی» با دکتر سید یحییی صفوی، دکتر محمدحسن شیخ الاسلامی، مسئولان مرکز مطالعات وزارت امور خارجه و پژوهشگران مرکز آینده پژوهی جهان اسلام برگزار شد.
اولین پیش نشست از همایش ملی ایران و همسایگان که با همکاری مرکز آینده پژوهی جهان اسلام و وزارت امور خارجه و دانشگاه های و مراکز پژوهشی برتر کشور در بهمن ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد، با عنوان نشست "سیاست همسایگی و تاثیرات تحولات اخیر"، روز یکشنبه ۳۰ آبان ساعت ۹ تا ۱۲ در محل مرکز مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه با حضور اندیشمندان حوزه سیاست خارجی برگزار شد.

03 آذر 1400